Aparat ortodontyczny i maska na twarz

23 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Większość ludzi zna stałe aparaty ortodontyczne w ich oryginalnej formie - czy to metalowe, ceramiczne czy kryształowe. Na podstawie naszych i Państwa doświadczeń wiemy, że czasami potrzebne są dodatkowe elementy, takie jak łuki podniebienne, ekspandery czy łuki podniebienne. Nie są to jedyne "dodatki" do aparatów stałych.

Ekstraktor zewnątrzustny i maska twarzowa

Podczas gdy ortodoncja zajmuje się przede wszystkim zgryzem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę aspekty twarzy pacjenta. Jak zapewne Państwo wiedzą, w planowaniu leczenia ortodontycznego uwzględnia się rysy twarzy pacjenta. Niektóre wady, które wpływają na rysy twarzy, wymagają zastosowania elementów zmieniających ustawienie zębów i umożliwiających przesunięcie szczęki.

Do takich metod leczenia ortodontycznego należy stosowanie ekstraktora zewnątrzustnego (aparatu na głowę) lub odwrotnego aparatu na głowę (maski twarzowej). Kiedy Michał został skierowany do ortodonty, otrzymał aparat na głowę. Nasi czytelnicy, którzy regularnie śledzą nasz blog wiedzą, że Michał po kilku latach trafił do innego ortodonty. Nakrycia głowy już nigdy więcej nie założył. Paulina zgodziła się podzielić swoją historią. Okazało się, że musiała nosić kask odwrotny, czyli maskę na twarz.

Zanim przejdziemy do relacji Pauliny, wyjaśnijmy najpierw, czym jest maska ortodontyczna. Jest ona klasyfikowana jako "ekstraktor zewnątrzustny" (tak, zewnątrzustny), ponieważ widać ją przez zamknięte usta. Jej głównym celem jest rozszerzenie szczęki. Można powiedzieć, że odwrotne nakrycie głowy cofa szczękę. Na podstawie informacji z podręcznika ortodoncji zdecydowaliśmy się napisać, że odwrotne nakrycie głowy wyciąga szczękę na zewnątrz. To również logicznie nawiązuje do nazwy ekstraktora zewnątrzustnego.

Konstrukcja maski twarzowej składa się z podpory podbródka i czapki. Mogą one być połączone za pomocą drucianego stelaża z poziomą poprzeczką w celu zainstalowania wyciągów zgięciowych lub pojedynczego pionowego elementu biegnącego wzdłuż osi pionowej. Obrazy Google można znaleźć tutaj.

Te "wyciągi [elastyczne maski] mogą być mocowane na różnego rodzaju stałych lub wyjmowanych aparatach. Należą do nich aktywna górna płytka Quad-Helix, aparat przedłużający szew podniebienny (Hyrax), jak również aparaty stałe. 

Według piśmiennictwa maska twarzowa może być szczególnie przydatna w leczeniu pacjentów cierpiących na niedorozwój szczęki (np. zgryzy rzekome przednie, rozszczepy, tendencje klasy III) [1].

Choć brzmi to poważnie, dobrze wiedzieć, że odwrotne nakrycie głowy jest możliwe do przeżycia. Mamy nadzieję, że relacja Pauliny przekona Was do tego.

Doświadczenia Pauliny

Moje leczenie ortodontyczne rozpoczęło się od założenia łuku na dolne zęby. Kilka miesięcy później lekarz ortodonta założył mi również łuk na górne zęby. Niezbędny był również aparat Hyrax, który nosiłam przez około 11 miesięcy. Pomocne w korygowaniu zgryzu i ustawieniu zębów były również gumki. Dzisiejszym tematem jest maska zewnętrzna, której również musiałam używać.

Ortodonta powiedział mi na początku, że oprócz wady zgryzu, górna szczęka jest słabiej rozwinięta niż dolna. Była to wada genetyczna. Do leczenia mojego przypadku potrzebny był aparat Hyrax. Aparat Hyrax uniemożliwił mi mówienie, jedzenie, a nawet przełykanie śliny. Aparat Hyrax uchronił mnie przed koniecznością usunięcia zębów w celu leczenia ortodontycznego. Górne i dolne zęby znajdowały się w jednej płaszczyźnie. Kiedy górne zęby są bliżej siebie, nazywa się to prawidłowym ustawieniem. W moim przypadku moja szczęka była zbyt cofnięta. Zaproponowano mi maskę na twarz, aby skorygować mój problem.

W instrukcji było napisane, że mam nosić maskę przez sześć miesięcy, około 14 godzin dziennie. Jak się pewnie domyślacie, było to trudne. Mimo że byłem zmotywowany do podjęcia tematu, pierwsze dwa dni były trudne. Maska była widoczna, więc były efekty wizualne. Pojawiły się też chwilowe bóle głowy. Maska całkowicie odwracała uwagę od Hyraxa, co było uciążliwe. Prawie zapomniałem, że mam go na podniebieniu! Ekstrakty elatyczne użyte do nałożenia maski przyczyniły się do spierzchnięcia ust, powstawania owrzodzeń i zakrzepów, szczególnie w letnie upały.

Trudno było mi również stosować się do zaleceń dotyczących czasu noszenia. Niemożliwe było dla mnie noszenie maski przez 14 godzin dziennie. Maska miała straszny wpływ na skórę mojej brody. Piekła i powodowała owrzodzenia. Ortodonta rozważył ten problem i doradził mi, że mogę nosić maskę przez 10 godzin dziennie, ale może być konieczne noszenie jej przez dłuższy czas.

W przeciwieństwie do oczywistych i motywujących efektów noszenia aparatu w pierwszych miesiącach, w moim przypadku maska na twarz przyniosła efekty dopiero po sześciu miesiącach. Widać było, że szczęka zaczęła się odsuwać od żuchwy. Moja cierpliwość się opłaciła. Byłam w stanie nosić maskę przez 6 godzin dziennie, ale tylko w nocy (tak, w masce można spać). Ciśnienie stopniowo się zmniejszało, a moja skóra przyzwyczajała się do maski.

Porady

Na podstawie moich doświadczeń, polecam płatki kosmetyczne każdemu, kto nosi maskę lub ją posiada. Są one niezbędne do umieszczenia pod maską na brodzie. Zmniejszają one prawdopodobieństwo otarć. Dostałem również receptę od mojego ortodonty na maść do leczenia flare-upów i aft. Pomogło mi to w ogromnym stopniu.

Wynik

Rezultaty zachęcały mnie do wytrwałości, a czas mijał. Moja twarz zmieniła się pod wieloma względami. Moje rysy twarzy stały się bardziej złagodzone. Zgadzam się z wieloma z Was, że warto było poddać się zabiegowi. Nie żałuję miesięcy spędzonych na noszeniu maski.

 

23 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne