Przemieszczający się ząb i aparat ortodontyczny

10 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Ile razy zdarzyło się Państwu wpaść w panikę, gdy zobaczyliście, że ząb lub zęby poruszają się po założeniu aparatu ortodontycznego? Wiele takich sytuacji jest częstych, a niektórzy z Państwa pisali do nas z pytaniem, czy to normalne, że ząb nagle zaczyna się ruszać. Co należy robić w takich sytuacjach? Czy jest się czym martwić?

Zacznijmy od tego, że wielu ortodontów informuje swoich pacjentów o tym, czego mogą się spodziewać po założeniu aparatu. Warto zapoznać się z pisemną listą skutków ubocznych, aby uspokoić swoje obawy. Prawdopodobnie znajdzie się tam wzmianka o czasowej ruchomości zębów. Trudno zakwalifikować to jako efekt uboczny aparatu. Bez tej ruchomości niemożliwe byłoby przesuwanie zębów. Wydaje się, że aparat jest bardziej odpowiedzialny za powodowanie przemieszczania się zębów poprzez działanie na nie określoną siłą, niż za powodowanie zmian w ich ustawieniu.

Jak to się dzieje? Proces ten można opisać w prosty sposób, bez uciekania się do terminologii medycznej, takiej jak apozycja zębów czy resorpcja kości. Zęby są połączone z kośćmi szczęk. Aby móc przesuwać zęby w celu prawidłowego ułożenia w łuku lub ich prawidłowej rotacji, ząb musi zostać rozchwiany. Pacjenci często sądzą, że ząb rozluźnia się w dziąśle. Jednak dzieje się to głównie w kości.

Warto zauważyć, że osoby, które nie noszą aparatów ortodontycznych nie sprawdzają, czy ząb lub zęby się ruszają. Zmiany te są zazwyczaj spowodowane urazami, takimi jak uderzenie w ząb lub ugryzienie czegoś bardzo twardego.

Aparat ortodontyczny może ułatwić zwracanie większej uwagi na zęby.

Niektórzy ludzie nawet dotykają swoich zębów, aby sprawdzić, czy nie odczuwają bólu, lub aby zobaczyć, który ząb jest wrażliwy na jakie bodźce. Ortodonci są w stanie wykryć każdą, nawet najmniejszą zmianę w stanie uzębienia. Mogą również wychwycić nietypową ruchomość i obawy, że ząb może wypaść.

Taka sytuacja w pierwszej chwili może wydawać się niepokojąca. Co możesz zrobić? Czy jest się czym przejmować? Odradzamy ciągłe sprawdzanie palcami lub językiem, czy zęby poruszają się mocniej lub czy się ustabilizowały. Może to bowiem powodować ból, a nawet uszkodzenia.

Podczas noszenia aparatu możliwa jest czasowa (lub długotrwała) ruchomość zębów. W większości przypadków mieści się ona w granicach normy. Jest to zjawisko tymczasowe, ale nie należy go ignorować. Ponieważ ruchomy ząb sprzyja rozwojowi bakterii, ważne jest, aby utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej. Po drugie, należy unikać żucia twardych lub ciągnących się pokarmów, aby nie obciążać dodatkowo chorego zęba.

Ząb, który nieznacznie się rusza, nie powinien być powodem do niepokoju.

W przypadku niepokojącej sytuacji należy porozmawiać z dentystą, zwłaszcza jeśli ząb porusza się bardzo często. Ortodonta oceni, czy ruchomość może mieć charakter patologiczny. Jeśli ząb porusza się zbyt mocno, dentysta prawdopodobnie zmniejszy przeciążenie zęba i zleci wykonanie zdjęcia radiologicznego, aby potwierdzić, że doszło do resorpcji korzenia. Resorpcja korzenia, choć brzmi poważnie i może być przyczyną znacznej ruchomości zęba, występuje rzadko.

Opisane powyżej postępowanie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy ruchomość zęba została spowodowana przez aparat ortodontyczny. Jeśli ząb przemieścił się w wyniku urazu (np. Jeśli ząb przemieścił się w wyniku urazu, takiego jak złamanie lub wgryzienie się w twardy kamień lub uderzenie, zalecamy jak najszybszą konsultację.

Chroń swoje zęby przed tymi urazami, szczególnie podczas wakacji i urlopów. Trudno jest dostać się na konsultację do specjalistów. Życzymy Państwu, abyście mieli jak najmniej nagłych wypadków i awarii.

 

10 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne