Aparat na zęby - ruchomy czy stały

6 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Rodzaje aparatów na zęby
Kiedyś były modowym faux pas, a teraz są ikoną mody. Popularność aparatów prostych rośnie wraz z pojawianiem się coraz to nowszych i lepszych ich rodzajów. Szukasz aparatu prostego czy aparatu ruchomego.

Aparaty ortodontyczne: Do czego służą?

Aparat ortodontyczny nie powinien być traktowany jako luksus. Aparat ortodontyczny może być kosztowny i wymaga częstych wizyt. Pacjenci mogą również odczuwać dyskomfort z powodu ciał obcych w jamie ustnej. Aparat ortodontyczny może być wykonany tak, aby osiągnąć przynajmniej jeden z celów, do których został zaprojektowany.

  • korygowanie wad zgryzu
  • Inaczej mówiąc, możliwe jest skorygowanie wad szczękowo-twarzowych i przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów.
  • Prosty zgryz sprawia, że uśmiech jest piękniejszy, co z kolei podnosi samoocenę.
  • Rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome

Większość ruchomych aparatów ortodontycznych może być zakładana dzieciom i młodzieży w wieku od 8 do 12 lat. Większość ruchomych aparatów ortodontycznych wykonana jest z akrylowej płytki, drucianych pętli, które mocuje się do zębów, zamków, sprężyn, śrub lub drucianych pętli.

Przygotowanie tego typu aparatu wymaga wykonania badania RTG z pomiarem uzębienia i kości szczęk oraz wycisku ortodontycznego w masie aplastycznej (wycisk pobrany z zębów, szczęki i żuchwy). Ze względu na młody wiek aparaty ortodontyczne są często ozdabiane bajkowymi postaciami lub kolorami. Dzięki temu łatwiej jest zaakceptować nagłe zmiany.

Aparat ruchomy należy nosić na noc lub przez określony czas w ciągu dnia. Są to wskazania do ich noszenia:

  • stale otwarta twarz
  • Asymetria rysów twarzy.
  • Zamiast oddychać przez nos, oddychaj przez usta
  • / Wystający podbródek
  • Przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • Szczeliny między zębami
  • Problemy z wymową

Warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaje aparatów ortodontycznych, ale również na proste metody prostowania zębów.

Aparaty stałe mogą być stosowane zarówno u osób młodych jak i starszych. Wady zgryzu są trudniejsze do leczenia, ponieważ z wiekiem tkanka kostna staje się mniej gęsta. Należą do nich zamki przyklejane do zębów (które służą do utrzymania łuku), łuki ortotyczne, ligatury (czyli gumki utrzymujące łuk w zamkach, pierścienie mocujące dopasowujące się do zębów trzonowych.

Dodatkowymi elementami do aparatu stałego są łuki podniebienne i wyciągi elastyczne, a także śruby i sprężyny. Aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z akrylu, metalu lub kryształu.

Czas trwania prostowania zębów zależy od rodzaju wady. Pacjent powinien jednak liczyć się z tym, że będzie musiał poczekać około 2-3 lat. Organizm musi również przystosować się do dyskomfortu i bólu, który będzie odczuwalny zaraz po założeniu aparatu.

Przeciwwskazania - kiedy nie nosić?

Niektóre sytuacje mogą nie wymagać założenia aparatu ortodontycznego, np. zły stan uzębienia, białaczka, niektóre leki (osteoporoza), cukrzyca.

Oba aparaty mają swoje wady i zalety. Ruchome aparaty ortodontyczne nie mogą leczyć poważnych wad zgryzu. Stosuje się je natomiast w celu wzmocnienia działania aparatów stałych. Te ostatnie muszą być jednak noszone bez przerwy, co utrudnia codzienną higienę i zwiększa dyskomfort. Każdy z nich jest sprawdzianem wytrzymałości psychicznej, gdyż nie każdy jest w stanie zaakceptować nowy wygląd z obawy przed negatywnymi opiniami.

 

6 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne