Jak dbać o aparat ortodontyczny?

20 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Zacznijmy od początku. Oto jak dzieli się aparaty ortodontyczne.

  • Aparaty stałe składają się z pierścieni, łuków i zamków, które mocuje się do zębów. Aparatów stałych nie da się łatwo zdjąć, co utrudnia pielęgnację jamy ustnej. Jako dodatkową ozdobę uśmiechu można zastosować kolorowe gumki (ligatury).
  • Można je w każdej chwili zdjąć. Regularne noszenie aparatu ortodontycznego jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia. Bez względu na to, jaki rodzaj aparatu wybierzemy, fakt jego noszenia sprzyja gromadzeniu się bakterii, co prowadzi do próchnicy. Ważne jest, aby traktować wyprostowane zęby z wyjątkową troską.

Co mogą zrobić osoby noszące aparat ortodontyczny, aby poprawić swoją higienę jamy ustnej?

Właściwa szczoteczka do zębów

Najlepsze są szczoteczki ortodontyczne, które mają wyraźnie wyprofilowane włosie (z tzw. rowkiem). Ich przekrój poprzeczny przypomina literę "V". Szczoteczki do aparatów ortodontycznych znacznie ułatwiają czyszczenie zębów. Przymocowuje się do nich zamki. Szczoteczki te mają krótsze włosie wewnątrz i dłuższe na zewnątrz. Szczoteczki te mogą być używane z końcówką ortodontyczną lub szczoteczką soniczną (lub oscylacyjną). Szczoteczki te są najbardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów i zapobieganiu przebarwieniom. Szczoteczki jednopęczkowe są przydatne, gdy trudno jest dotrzeć do niektórych zębów.

Jakie masz aparaty ortodontyczne?

Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można używać specjalnych nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych i wykałaczek. Ważne jest, aby czyścić przestrzenie między zębami. To właśnie tam mogą gromadzić się bakterie, które prowadzą do próchnicy. Alternatywą dla irygatora jest irygator. Dzięki niemu szybko wyczyścisz wszystkie miejsca przy aparacie ortodontycznym i zębach. Aparaty ortodontyczne posiadają specjalne wskazówki, które pomogą Ci lepiej zadbać o higienę zębów i dziąseł.

Wosk ortodontyczny

Wosk ortodontyczny może być stosowany w celu zabezpieczenia ostrych krawędzi aparatu ortodontycznego oraz ochrony jamy ustnej przed podrażnieniami i urazami. Jest to szczególnie ważne, gdy aparat jest dopiero zakładany. W tym czasie ryzyko podrażnień jest największe. Ważne jest, aby jak najszybciej zaopatrzyć się w specjalny wosk do aparatów ortodontycznych i silikon.

Odpowiednia pasta do zębów

Warto zainwestować w pasty do zębów przeznaczone specjalnie do aparatów ortodontycznych. Mają one idealną konsystencję i eliminują nadwrażliwość, która może być spowodowana leczeniem ortodontycznym. Wiele past do aparatów ortodontycznych zawiera substancje chroniące zęby przed nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej (np. CPC). Jest to niezbędne, aby chronić zęby przed próchnicą. Dobrym pomysłem jest również stosowanie preparatów remineralizujących, takich jak żele, pasty i płyny zawierające hydroksyapatyt.

Produkty do zadań specjalnych - nadwrażliwość i podrażnienia

Urazy jamy ustnej mogą wystąpić na każdym etapie leczenia ortodontycznego. Do takich urazów należą podrażnienia dziąseł, otarcia błony śluzowej czy stany zapalne. W celu szybkiego opanowania podrażnień wywołanych przez aparat ortodontyczny zaleca się stosowanie specjalnego żelu łagodzącego. Stosuje się go miejscowo na zmienione chorobowo miejsce. Ma on właściwości ochronne i przeciwbólowe, które przyspieszają gojenie. Bardzo pomocne może być stosowanie żeli zawierających aloes, bisabolol i witaminę E. Jeśli podrażnienie nie ustępuje, należy skonsultować się z ortodontą. Zaleca się włączenie do codziennej higieny preparatów remineralizujących, jeśli występuje nadwrażliwość zębów lub białe plamy (co może świadczyć o początkach próchnicy). Preparaty te występują najczęściej w postaci żelu i stanowią skoncentrowane źródło wapnia i fosforanów. Odbudowują szkliwo i sprawiają, że nadwrażliwość znika. Żel ApaCare i GC Tooth Mouse to dwa doskonałe produkty do remineralizacji szkliwa.

Lista produktów do aparatów ortodontycznych

  • Do aparatu ortodontycznego można wybrać szczoteczkę manualną lub elektryczną. Specjalne składane szczoteczki do aparatów ortodontycznych świetnie sprawdzają się w podróży.
  • Aparat ortodontyczny z silikonu lub wosku - zawsze miej go przy sobie i używaj, jeśli czujesz, że aparat podrażnia Twoją jamę ustną.
  • Szczoteczka do zębów z pojedynczym włosiem: Używaj wąskiej szczoteczki z pojedynczym włosiem, jeśli nie możesz dotrzeć do niektórych miejsc zwykłą szczoteczką do zębów.
  • Do czyszczenia zębów możesz używać irygatora, szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznej. Można również używać irygatora wieczorem, aby dokładniej oczyścić całą jamę ustną.
  • Pasta do zębów z aparatem ortodontycznym - specjalnie opracowana, aby chronić zęby przed próchnicą, łagodzić podrażnienia i zapobiegać ich powstawaniu.
  • Lusterko dentystyczne - po umyciu zębów można je obejrzeć w lustrze, aby sprawdzić, czy nie ma na nich resztek jedzenia lub osadów. Lusterko dentystyczne może w tym pomóc.
  • Zawsze miej pod ręką szczoteczkę i pastę do zębów. Szczotkuj zęby tak często, jak to możliwe.

Czy higiena aparatu ortodontycznego jest łatwa i wygodna?

Osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny bardziej dbać o higienę jamy ustnej. To fakt. Ale czy to naprawdę takie trudne? Zestaw Feelo to świetny pomysł dla osób "zakręconych". Zawiera wszystkie potrzebne akcesoria w jednej kosmetyczce. Może być świetnym towarzyszem podczas wakacyjnych podróży. Nie tylko na wakacyjne wyjazdy:

 

20 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne