Czy niewidoczny aparat lingwalny to odpowiedź na "estetykę"?

15 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne są dziś bardziej modne i na czasie niż jeszcze kilka lat temu. Jednak wiele osób waha się przed podjęciem koniecznego leczenia ze względów estetycznych. Dla niektórych nie do przyjęcia jest fakt, że aparat ortodontyczny należy nosić przez co najmniej 1,5 roku przy użyciu "drucika". Trudno było mi wyobrazić sobie siebie z metalowym aparatem ortodontycznym. Rozważałam również inne opcje, zanim zdecydowałam się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Na górny łuk zębowy został wybrany aparat ceramiczny, ponieważ chciałam zminimalizować widoczność aparatu, a także dlatego, że kryterium wyboru stanowiła cena aparatu.

Wiele gabinetów ortodontycznych oferuje inne rozwiązania, które eliminują problem zamków widocznych na zębach i biegnących w dół łuku. Jednym z takich rozwiązań są aparaty ortodontyczne. Napisaliśmy o nich ten artykuł dzięki pomocy jednej z czytelniczek. Inną ciekawą propozycją jest aparat lingwalny, zwany też aparatem językowym.

Różnicę pomiędzy stałym aparatem lingwalnym, klasycznym aparatem metalowym, czy aparatem ceramicznym można uprościć mówiąc, że aparat lingwalny zakłada się na językową stronę zębów. Aparat jest praktycznie niewidoczny, kiedy się uśmiechasz, nawet jeśli masz szeroki uśmiech i mówisz normalnie.

Muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem tego aparatu, kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy kilka lat temu. Zrobiłem trochę badań. Aparat ten jest najbardziej widoczny spośród wszystkich znanych systemów korygujących ustawienie zębów i zgryzu. Specjaliści zwrócili również uwagę na mniejsze ryzyko wystąpienia nieestetycznych skutków ubocznych noszenia tradycyjnego aparatu, takich jak:

Odwapnienie szkliwa może powodować białe plamy na powierzchniach wargowych zębów.
widoczny przerost dziąseł.
Korzyści nieestetyczne to zmniejszenie zgrzytania zębami oraz większy komfort dla policzków i warg pacjenta, czyli. Chciałabym również wspomnieć, że aparat lingwalny nie uwydatnia warg. Dla jednych może to być zaletą, a dla innych wadą (brak "kaczej twarzy" - brak kuszącego poutu nadającego głupkowatą mimikę ;)).

Jeśli jednak spojrzeć na system z perspektywy osoby, która nosiła aparat przez 858 dni, wydaje się, że system lingwalny ma istotne wady.

Kryterium ceny

Choć aparat lingwalny jest pod pewnymi względami wygodniejszy dla pacjentów, to wymaga od ortodonty specjalnych umiejętności. Po pierwsze, ortodonta powinien być zaznajomiony z pośrednim klejeniem zamków i innymi zasadami biomechaniki, które mają wpływ na stronę językową. Słabe oświetlenie może utrudniać kontrolę zęba i powodować, że dentysta będzie musiał pracować w mniej komfortowym miejscu. Utrudniony dostęp oznacza, że dentysta będzie musiał poświęcić więcej czasu na przeprowadzenie wizyt kontrolnych. Specjaliści zwracają również uwagę na inne problemy, z którymi może spotkać się stomatolog. Trudności te mogą być powodem, dla którego nie wszyscy ortodonci (a tym bardziej nie wszyscy nieortodonci) są chętni do pracy z tym typem aparatu.

Gabinety te pobierają opłaty od około 4000 zł do nawet 8000 zł za łuk. Do kosztu całego leczenia dochodzi jeszcze koszt wizyt kontrolnych. Rozwiązanie to jest zazwyczaj 2-4 razy droższe niż korekta zgryzu aparatem zwykłym lub kryształowym.

Usługi związane z leczeniem aparatem lingwalnym są mniej dostępne.
Ten rodzaj leczenia aparatem może nie być dostępny w każdym gabinecie ortodontycznym. Ważne jest, aby rozważyć czas podróży i koszty przy rozważaniu za i przeciw. Może być konieczne podróżowanie do innego miasta lub w innych sytuacjach.

Większe ryzyko podrażnienia i przerostu dziąseł

Jeśli przyjrzysz się swoim zębom w lusterku i porównasz ich wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie, możesz zauważyć, że wargowa część zębów jest większa. Ułatwia to umieszczenie zamków w konwencjonalnym aparacie ortodontycznym. Czasami jednak aparat lingwalny wymaga, aby zamki były umieszczone blisko linii dziąseł. Zamki, będące ciałem obcym, mogą znacznie podrażniać dziąsła i w większym stopniu przyczyniać się do ich przerostu.

Higiena jest ważna

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio kawałek jedzenia utknął Ci w aparacie ortodontycznym. Jeśli nie czujesz się zobowiązany, to prawdopodobnie miałeś poczucie estetyki i musiałeś natychmiast umyć zęby. irygator, szczoteczka do zębów). Wyobraź sobie podobną sytuację, jeśli aparat jest przyklejony do Twojego języka. Niewidoczne problemy mogą być dla niektórych osób niewidoczne, ale nie wymagają szybkich rozwiązań.

Te słowa mogą być obraźliwe dla niektórych pacjentów. Aparaty lingwalne wymagają jednak bardziej rygorystycznej higieny niż tradycyjne aparaty stałe. Nie chodzi o to, że językowe powierzchnie zębów są trudniej dostępne. Ponadto kamień nazębny najchętniej gromadzi się w okolicy ślinianek. Znajduje się on przede wszystkim na językowych powierzchniach dolnych zębów. Wiele osób boryka się z problemem zmniejszenia ilości odkładającego się kamienia nazębnego bez aparatu ortodontycznego. Wydaje się, że aparat lingwalny może być stosowany tylko przez osoby, które mają dobrą higienę jamy ustnej i nie są podatne na odkładanie się kamienia nazębnego.

 

15 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne