Próchnica zębów u dzieci. Jak jej zapobiegać?

17 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej


Próchnica zębów u dzieci. Jak można jej zapobiegać? Według danych Ministerstwa Zdrowia, co trzecie dziecko w wieku trzech lat w Polsce ma problemy z zębami. Nawet 85% 6-latków ma nieświeże zęby*. Statystyki te są alarmujące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nieleczona próchnica może prowadzić do innych chorób ogólnoustrojowych. Jak zapobiegać próchnicy u tak wielu dzieci?

Jak wygląda próchnica zębów u dzieci?

Jak wygląda próchnica w zębach mlecznych u dzieci? Większość z nas słyszała stwierdzenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo w końcu wypadną. Jest to nieprawda. Próchnica, choroba bakteryjna, która może szybko rozwijać się w zębach mlecznych, może prowadzić do poważniejszych zmian w miazdze zęba. Jeśli nie będziemy leczyć zębów mlecznych z próchnicy, może ona łatwo zaatakować zęby stałe. Tych przykrych konsekwencji można uniknąć, regularnie kontrolując zęby naszego dziecka.

Jak rozpoznać próchnicę w zębach dziecka?

Próchnica zaczyna się od białych, matowych plamek na zębach. Jest to tak zwana plamka próchnicowa. Na tym etapie próchnica może się cofnąć. W kolejnym etapie plamka próchnicowa staje się bardziej wyraźna i ciemniejsza. Dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba i powstania plamki próchnicowej. W ten sposób powstaje ubytek, który należy leczyć u dentysty. Ważne jest, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej naszych dzieci. Powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie przebarwienia, plamki lub zmiany w obrębie dziąseł. Te niepokojące objawy powinny zwrócić uwagę stomatologa.

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica jest najczęściej spowodowana długotrwałymi zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. Przyczyną ubytków u dzieci może być również niewłaściwa higiena jamy ustnej i zła dieta. Próchnicy można zapobiegać, a nawet powinno się jej unikać. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać w kwestii zapobiegania próchnicy u dzieci.

Zapobieganie próchnicy u dzieci

  • Próchnica może być spowodowana przez bakterie. Bakterie te mogą być łatwo przenoszone na dzieci, np. poprzez lizanie łyżeczki lub smoczka.
  • Od najmłodszych lat ucz swoje dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Zachęcaj dziecko do picia wody niegazowanej.
  • Dbaj o swoje dziąsła zanim pojawi się pierwszy ząbek. Regularnie oczyszczaj dziąsła za pomocą wacika nasączonego wrzątkiem. Ksylitol świetnie sprawdza się w profilaktyce próchnicy u dzieci poniżej 5 roku życia.
  • Dla niemowląt zalecana jest specjalna szczoteczka i pasta do zębów. Pasty dla niemowląt mają zupełnie inny skład niż te dla starszych dzieci. Nie zawierają fluoru i materiałów ściernych. Często zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę podczas mycia zębów. Upewnij się, że wybierasz szczoteczkę przeznaczoną specjalnie dla niemowląt. Mają one małą główkę i miękkie włosie, które nie podrażnia jamy ustnej malucha. Specjalna silikonowa szczoteczka może być używana do czyszczenia pierwszych ząbków i masowania dziąseł. Jest to świetna opcja dla rodziców:)
  • Wybieraj pasty do zębów odpowiednie dla wieku dziecka i zawierające składniki o udowodnionym działaniu przeciwpróchniczym. Dobrym wyborem są pasty do zębów z fluorem i ksylitolem. Ważne jest, aby wybierać pasty owocowe, które kojarzą się z ulubionymi smakami dziecka oraz mają jasną i kolorową grafikę. Te cechy zachęcają maluchy do mycia zębów. Skonsultuj się z dentystą, jeśli nie jesteś pewien, jaką pastę powinieneś wybrać.
  • Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty. Po umyciu zębów w łóżku, naucz malucha, aby nie jadł i nie pił słodyczy. Najlepszym rozwiązaniem jest woda niegazowana. Ważne jest, aby myć zęby regularnie i dokładnie. Tylko w ten sposób możemy usunąć płytkę bakteryjną i uchronić dziecięce uśmiechy przed rozwojem próchnicy.

Regularnie odwiedzaj swojego stomatologa. Pierwsza wizyta kontrolna pomoże dziecku przyzwyczaić się do "białej" powłoki. Wizyta u stomatologa nie jest straszna, jeśli w przyszłości konieczny będzie zabieg.

Co tak naprawdę oznacza potrójna ochrona przed próchnicą?

Choć nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich bakterii, które powodują próchnicę, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Upewnij się, że wybierasz wysokiej jakości pastę do zębów. Pasta do zębów nie tylko skutecznie usuwa płytkę nazębną, ale również zawiera składniki, które chronią zęby przed atakiem bakterii. Niektóre pasty do zębów zapewniają podwójną ochronę przed próchnicą. Przykładem jest pasta do zębów Feelo Kids. Zawiera ona kompleks enzymatyczny (tlenek glukozy i laktoperoksydazę), fluor 500 mgm oraz ksylitol. Te trzy składniki współpracują ze sobą, aby zwiększyć swoją skuteczność w walce z bakteriami. Pasta do zębów Feelo Kids jest bezpieczniejsza niż pasty zawierające wyższe dawki fluoru, np. 1450 ppm nawet przy przypadkowym połknięciu. Dowiedz się jak działa pasta do zębów Feelo Kids.

Kompleks enzymów

Kompleks ten składa się z oksydazy glukozy oraz laktoperoksydazy. Oba enzymy wspomagają naturalny system obronny śliny, który chroni naszą jamę ustną przed mikroorganizmami. Enzymy te są naturalnie obecne w ślinie i mleku matki. Są skuteczne w eliminowaniu bakterii Streptococcus Mutans, które powodują próchnicę. Mają działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej, która jest niezbędna w profilaktyce próchnicy. Należy wspomnieć, że oba enzymy zmniejszają produkcję kwasu demineralizującego. Chroni to szkliwo przed utratą cennych minerałów. Jest to szczególnie ważne w okresie rozwoju zębów u dzieci.

 

17 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej