Jak sprawdzić, czy zęby zostały prawidłowo wyszczotkowane?

8 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej


Czy wiesz, że płytka bakteryjna może gromadzić się na Twoich zębach zaraz po ich umyciu? Może ona prowadzić do zapalenia dziąseł, próchnicy i innych chorób przyzębia. Dlatego tak ważne jest, aby usuwać ją regularnie. Płytka bakteryjna ulega mineralizacji w ciągu zaledwie kilku dni. W efekcie powstaje kamień nazębny, który jest trudny do usunięcia w warunkach domowych. Jak rozpoznać, czy dobrze wyszczotkowałeś zęby i gdzie trzeba je dokładniej wyczyścić? Mamy kilka wskazówek!

Produkty barwiące płytkę nazębną: Czym są? Jak działają?

Produkty do wybarwiania płytki nazębnej to prosty i skuteczny sposób na zapewnienie prawidłowego czyszczenia zębów. Na rynku istnieje wiele produktów, które można stosować do usuwania płytki nazębnej. Mogą to być pasty do zębów, tabletki lub płyny barwiące płytkę nazębną. Ich skład oparty jest zazwyczaj na naturalnych barwnikach spożywczych, które wiążąc się z płytką nazębną, barwią ją na określony kolor, najczęściej niebieski, czerwony lub różowy. Pomaga to uwidocznić miejsca, które wymagają większej troski podczas nitkowania lub szczotkowania zębów. Preparaty do wybarwiania płytki nazębnej są łatwe w użyciu, aby poprawić technikę szczotkowania zębów i skupić się bardziej na obszarach problemowych. Ten rodzaj preparatów jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Wielokrotne szczotkowanie zębów może z łatwością usunąć przebarwienia.

Gabinety stomatologiczne również stosują preparaty do wybarwiania płytki nazębnej, aby ocenić stan higieny jamy ustnej pacjenta. Odbywa się to za pomocą wskaźnika API (Approximal Plaque Index). Pozwala on na określenie poziomu higieny w przestrzeniach międzyzębowych. W tych miejscach gromadzi się najwięcej płytki nazębnej.

Istnieje wiele rodzajów produktów do wybarwiania płytki nazębnej. Który z nich należy wybrać dla dzieci i dorosłych?
Dostępnych jest wiele rodzajów produktów do wybarwiania płytki nazębnej. Dzieciom zaleca się stosowanie płynów i past. Dorośli mogą używać zarówno płynów do płukania ust, jak i tabletek wykrywających płytkę nazębną.

  • Płyn do wybarwiania płytki nazębnej dla dzieci - Pomaga rodzicom szybko sprawdzić, czy ich dzieci prawidłowo wyszczotkowały zęby. Aby sprawdzić miejsca wymagające czyszczenia, należy go użyć po szczotkowaniu. Test polega na przepłukaniu jamy ustnej niewielką ilością płynu, a następnie wypluciu preparatu do zlewu na 30 sekund. Płyn zabarwi na niebiesko miejsca, które nie są oczyszczone. Dziecko, które wyraźnie widzi, które miejsca są zabarwione, jest bardziej zmotywowane do dokładnego szczotkowania zębów. Zabarwione miejsca znikają już po jednym szczotkowaniu. Rozpuszcza on również płytkę nazębną. Produkt ten jest doskonałym narzędziem dla rodziców, którzy chcą wpoić swoim dzieciom dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat. Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych zalecane jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej wybarwiającego płytkę nazębną. Miradent Plaque Agent to produkt, który może być stosowany do usuwania płytki nazębnej z jamy ustnej. Polecany jest dla dzieci od 6 roku życia. Smak gumy balonowej zachęca dzieci do wykonania testu na płytkę nazębną. Płyn zawiera bezpieczne barwniki spożywcze.
  • Tabletki wybarwiające płytkę nazębną - Tabletki wykrywające płytkę nazębną mogą być również stosowane do wykrywania miejsc, w których nie czyściliśmy dokładnie zębów. Wystarczy umieścić tabletkę w ustach, a następnie rozprowadzić ślinę. Miejsca, które nie zostały wyczyszczone, po krótkim czasie zmienią kolor - na niebieski, różowy lub czerwony. Wybrane tabletki do wykrywania płytki nazębnej, takie jak Miradent Mira-2 Ton i Curaprox PCA barwią płytki nazębne na dwa kolory. Pozwala to na odróżnienie starej i nowej płytki nazębnej. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i starsze dzieci.
  • Dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, pasta ta jest świetna do szczotkowania zębów i wykrywania płytki nazębnej. Edukacyjna pasta do zębów Elgydium służy dwóm celom. Zabarwia płytkę nazębną na zielono, aby wskazać obszary, które należy oczyścić. Jest to również pełnowartościowa pasta do zębów z fluorem, która chroni zęby dziecka przed próchnicą i pomaga mu dbać o zdrowie jamy ustnej. Działa tak samo jak zwykła pasta do zębów. Jest łatwa w użyciu. Wystarczy umyć zęby pastą, wypłukać usta, a następnie sprawdzić w lustrze, czy pasta zmieniła kolor na zielony. Następnie należy ponownie umyć zęby, aż zielony kolor zniknie. Edukacyjna pasta do zębów Elgydium może być stosowana przez dzieci w wieku 7 lat i starsze.

Co oznacza kolor przebarwionej płytki?

Rodzaj barwnika użytego w danym produkcie określa kolor płytki nazębnej. Płytka nazębna może przybrać dowolny kolor, w tym niebieski, czerwony, różowy lub zielony. Kolor zabarwionej płytki może być ważny w niektórych preparatach, ponieważ wskazuje, które złogi są starsze, a które nowsze. Na przykład starsza, bardziej trwała płytka nazębna może mieć kolor niebieski, podczas gdy nowsza, bardziej krucha płytka może mieć kolor różowy lub czerwony.

Jak stosować produkty do barwienia płytki nazębnej?

Produkty do wybarwiania płytki nazębnej powinny być stosowane po szczotkowaniu zębów. Pozwoli to sprawdzić, jak dobrze wyszczotkowałeś zęby i do których miejsc nie dotarła szczoteczka lub nić dentystyczna. Po około 30 sekundach należy umieścić tabletkę lub płyn w jamie ustnej. Następnie należy wypłukać usta ciepłą wodą z mydłem. Ponieważ kolorowa ślina może poplamić ubranie, pamiętaj, aby starannie ją wypluć. Lustro pozwoli Ci zobaczyć, jak wyglądają Twoje zęby w lustrze. Płytka nazębna, która nie została całkowicie usunięta, spowoduje, że zęby przybiorą określony kolor. Następnie należy ponownie umyć zęby i zwrócić szczególną uwagę na miejsca zabarwione preparatem. Plamy znikną szybko podczas szczotkowania zębów. Preparat ten można stosować przed szczotkowaniem, aby sprawdzić czy nie gromadzi się płytka nazębna. Od jakiego wieku można stosować te produkty? Są one zalecane dla dzieci już od 6 lub 7 roku życia.

 

8 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej