Co to jest irygator? Czy warto się na niego zdecydować?

29 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej


Aby mieć zdrowy, piękny uśmiech, trzeba dbać o zęby i dziąsła. Większość osób polega na swoich szczoteczkach do zębów, co jest błędem. Świetnym rozwiązaniem jest irygator do zębów. Czym jest to urządzenie? I jakie są jego zalety? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest irygacja stomatologiczna?

Jest to urządzenie przeznaczone dla osób, które troszczą się o zdrowie swojej jamy ustnej. Irygator wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem do skutecznego usuwania płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych i miejsc wzdłuż linii dziąseł. Jest to obszar, do którego nie docierają szczoteczki do zębów, pasty i nici dentystyczne. Irygator jest lepszą alternatywą.

Jakie są opcje?

Istnieją dwa rodzaje irygatorów dentystycznych: przenośne i stacjonarne. Jak wygląda przykład? Poniżej znajduje się grafika. Łatwo zauważyć, że modele stacjonarne zajmują dużo miejsca. Można je jednak zabrać w podróż, np. służbową, ale może to być dość trudne. Irygatory te posiadają duży pojemnik na płyn, którego nie trzeba często uzupełniać. Jeśli planujemy wakacje lub podróż służbową, a nie chcemy, by ucierpiała na tym nasza higiena jamy ustnej, będziemy mogli zabrać ze sobą model przenośny. Choć niewielki zbiornik może być wadą, wygodniej jest mieć irygator przenośny przy sobie. Irygator SEYSSO Oxygen Travel jest świetnym przykładem tego typu irygatora. Jest on niewielkich rozmiarów, ale skutecznie usuwa resztki pokarmu i płytkę nazębną.

Dentyści namawiają pacjentów do zaopatrzenia się w irygator denitowy, jeśli ich celem jest utrzymanie zdrowych dziąseł i zębów. Irygator polecany jest dla osób z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami oraz odsłoniętymi szyjkami zębów. To proste urządzenie ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, nawet w ciasnych pomieszczeniach. Irygator stomatologiczny jest również polecany osobom z aparatami ortodontycznymi, mostami i implantami.

"Martwię się, że moje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie". - Czy warto?

To pytanie jest często zadawane przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z irygatorami dentystycznymi. Ważne jest, aby pamiętać, że ciśnienie jest bardzo niskie. Dzięki temu można skutecznie usunąć wszelkie resztki pokarmowe i bakterie, jednocześnie delikatnie masując dziąsła, wzmacniając je. Pozwala to na zmniejszenie krwawienia. Może to być problem dla naszych zębów, a możliwe jest jego wyeliminowanie, jeśli irygator będzie używany dłużej. Końcówki irygatorów są wydłużone, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie wysokiego ciśnienia. Kształt końcówek pozwala na dotarcie strumienia płynu do najtrudniej dostępnych miejsc, do których nie dociera nić dentystyczna. Warto zaznaczyć, że niektóre irygatory mają możliwość regulacji ciśnienia oraz mogą zawierać specjalne końcówki do ortodoncji i kieszonek zębowych. W ten sposób spełniane są bardziej specyficzne potrzeby użytkownika przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznego ciśnienia. Więcej informacji można znaleźć w naszym wpisie Jaki irygator dentystyczny wybrać?


Jak używać urządzenia do irygacji? (Na przykładzie przenośnego irygatora SEYSSO Oxygen.

 • Krok 1: Przymocuj irygator do podstawy.
 • Krok 2: Napełnić zbiornik wodą o temperaturze 40°C. Prowadnica wody umożliwia wyjęcie zbiornika z irygatora.
 • Krok 3: Wybierz tryb pracy.
 • Dysza powinna być skierowana w stronę zębów. Aby umożliwić przepływ wody, należy trzymać usta otwarte.
 • Krok 5: Naciśnij i przytrzymaj przycisk włączania/wyłączania, aby rozpocząć irygację.
 • Strumień wody jest skierowany pod kątem 90 stopni.
 • - Powoli przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł, przestrzeni międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł.
 • Aparaty ortodontyczne, korony i mosty wymagają nieco dłuższego czasu na oczyszczenie otaczających je obszarów.
 • Krok 6: Naciśnij przycisk włączania/wyłączania, aby zakończyć irygację. Jeśli chcesz, możesz wymienić końcówkę i kontynuować irygację.
 • Krok 7: Po zakończeniu irygacji,
 • Wylej wodę, która pozostała. Pozostawiona woda może być dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii.
 • - Wyłącz irygator i wysusz go. Jest to dobry pomysł, jeśli nie używano irygatora w jakiś czas, aby upewnić się, że był suchy przed użyciem go ponownie.


Czego mogę użyć do napełnienia zbiornika irygatora?

Najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie wody. Wiele osób zastanawia się nad możliwością użycia płynu do płukania jamy ustnej. Nie jest to zalecane, ponieważ płyny mogą powodować korozję i uszkodzenie wewnętrznych części urządzenia. Aby to zadziałało, płyn musi znajdować się w naszych ustach przez co najmniej kilka sekund. Nawet najlepszy płyn nie zadziała w takim czasie. Dobrym pomysłem jest niewypłukiwanie płynu do płukania jamy ustnej do momentu jego całkowitego wyschnięcia. Roztwór poprawi efekt czyszczenia w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe.

 

29 grudnia 2021 Higiena jamy ustnej