Czy irygator może być stosowany zamiast nici dentystycznej?

28 grudnia 2021 Stomatologia

Obie strony są dyskutowane w Internecie. Niektórzy uważają, że nić dentystyczna jest wystarczająca do codziennej higieny. Inni uważają, że nić dentystyczna jest wystarczająca do mycia zębów i używania dobrego irygatora. Która strona jest właściwa?

Czy to kwestia opinii?

Może się wydawać, że jest to subiektywna opinia. Jednak każdy ma prawo do własnego zdania. Doszliśmy do wniosku, że nie ma jednego stanowiska, które jest bardziej prawdziwe.

Choć wyjaśnię, dlaczego to zależy, w większości przypadków te dwa elementy higieny jamy ustnej uzupełniają się wzajemnie:

Dlaczego "to zależy"?

Wbrew powszechnej opinii, osoby, które nie mają dobrze ustawionych zębów można uznać za szczęściarzy. Jest to taki zestaw zębów, które nie stykają się bezpośrednio z zębami sąsiednimi. Ponadto, pomiędzy nimi występują przerwy. W takim przypadku trudniej jest gromadzić się resztkom jedzenia między zębami. W związku z tym higiena jest łatwiejsza, a ryzyko powstawania ubytków mniejsze.

Dla takich osób zazwyczaj wystarcza irygator. Ponieważ nie ma szans, aby resztki pokarmu dostały się między zęby, nie muszą one używać nici dentystycznej. Wyobraź sobie, że znasz przynajmniej jedną taką osobę. Nie jest wykluczone, że nigdy nie miała ona ubytku. Jedyne co się dzieje podczas wizyty u stomatologa to leży na fotelu i dentysta mówi jej "wszystko"! Zazdroszczę ;).

Jaki jest najlepszy sposób na połączenie nici dentystycznej i irygatora?

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że większość ludzi ma bardzo proste zęby. Zęby pacjentów ortodontycznych są tak ustawione, że nie ma między nimi "ścisku". Czasami jednak, tak jak w moim przypadku, niektóre z nich opierają się o siebie (a dokładniej mają wyraźne punkty styczne). Takie ułożenie zębów przypomina żołnierzy stojących w zwartym szeregu. Wygląda to również świetnie.

"W czym problem, Michael?" Bez względu na moc irygatora, będą one działać tylko w dolnych przestrzeniach międzyzębowych dolnego łuku zębowego i górnych przestrzeniach międzyzębowych górnego łuku zębowego. Trudno jest skierować strumień irygatora na punkty kontaktowe zębów.

Czy są jakieś sygnały?

Jak rozpoznać, że nić dentystyczna nie jest już potrzebna? Można empirycznie sprawdzić, czy nić dentystyczna jest w ogóle potrzebna, nawet jeśli jemy kiełbaski z grilla i podobne pokarmy, które mogą dostać się między zęby.

Po zwykłym obiedzie należy użyć irygatora do dokładnego wypłukania aparatu i przestrzeni międzyzębowych. W wyjątkowych przypadkach możesz użyć nici dentystycznej w odwrotnej kolejności. Jeśli nadal można wydobyć zanieczyszczenia z górnych punktów kontaktowych, zwłaszcza tych ciaśniejszych, wówczas należy użyć irygatora w połączeniu z nicią dentystyczną.

Warto zwrócić uwagę, że strumień wody z irygatora w przestrzeni międzyzębowej jest bliżej dziąsła, co stymuluje dziąsła i zwiększa ich ukrwienie. Nić dentystyczna może również powodować mniejsze uszkodzenia dziąseł niż irygatory. Jeśli zauważysz krwawienie z dziąseł, czas na irygator.

Wiem, że brzmię jak sprzedawca, ale irygator jest najlepszym urządzeniem do czyszczenia skomplikowanych aparatów ortodontycznych i przestrzeni międzyzębowych. To urządzenie było dla mnie zaskoczeniem. Jednak w ostatnich latach irygatory stają się coraz bardziej popularne. Wynika to zapewne z większej świadomości higieny jamy ustnej, być może również dzięki pracy Zadrutowanych: Gorąco zachęcamy do skorzystania z okazji i wyposażenia się w to pomocne narzędzie.

 

28 grudnia 2021 Stomatologia