Co się dzieje po zdjęciu aparatu?

27 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne

Michał i ja pożegnaliśmy się już z aparatami stałymi. Jednak temat leczenia ortodontycznego jest dla nas nadal bardzo ważny. Nadal często (choć rzadziej) odwiedzamy naszego ortodontę.

Dziś chcemy Wam opowiedzieć trochę o tym, co dzieje się po zdjęciu aparatu.

"Retencją" często określa się elementy, które stabilizują zgryz lub położenie zębów po zdjęciu aparatu. Profesjonalnie, retencja odnosi się do całego procesu utrzymania takiego samego stanu, jak podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Retencja może być również określana jako okres po zdjęciu aparatu, ale niekoniecznie drutów czy zamków. Retencja jest procesem. Niektórzy ortodonci nazywają ją etapem leczenia ortodontycznego.

  • Zęby nadal mogą się ruszać, a zgryz można delikatnie korygować za pomocą odpowiednich aparatów retencyjnych.
  • Okres retencji nadal wymaga wizyt u ortodonty co kilka miesięcy - mniej więcej raz w roku). Są one jednak rzadsze i z reguły bardziej przystępne cenowo.
  • Wiele zależy od indywidualnych starań każdego pacjenta
  • Musisz pogodzić się z tym, że aparaty stałe, które były założone przynajmniej raz w życiu, nie są aparatami trwałymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą się one przemieszczać w jamie ustnej, zwłaszcza jeśli diastema została zamknięta lub obrócona podczas leczenia. Prawdopodobieństwo nawrotu wad u osób dorosłych jest większe, jeśli przez większość życia były one nieprawidłowo ustawione. Aparat retencyjny może zapobiec powrotowi do wcześniejszych wad lub przesunięciu zębów w innej płaszczyźnie.

Co to jest aparat retencyjny?

Aparatem retencyjnym może być każdy rodzaj elementu trwale zamocowanego na zębach lub czasowo noszonego przez pacjenta (zwykle tyle razy, ile to możliwe, zwłaszcza na początku okresu retencji).

Aparaty retencyjne najczęściej przyklejane są w dolnych zębach od lewej do prawej strony. Należą do nich również clear alignery (lub aparat tej marki), oraz nakładki porównywalne do aparatów ruchomych.

Wielu z Państwa pytało, jaki aparat retencyjny powinniśmy wybrać. Szczerze mówiąc, nigdy nie spotkaliśmy się z przypadkiem, aby ortodonta pozostawił tę decyzję pacjentom. Uważamy, że to lekarz prowadzący powinien decydować o rodzaju aparatu, który utrzyma efekt. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wyboru aparatu retencyjnego, zapytaj swojego ortodontę. Możesz również wybrać kolor płytki:

Małe spostrzeżenie: Choć wiele osób, w tym my, ma przyklejone druty retencyjne na dole, a na górze nosi płytkę/splinty, nie jest to powszechna praktyka. W powyższym artykule omówiliśmy doświadczenia pacjentów, którzy mają zachowany aparat po różnych operacjach.

Jaki jest koszt tego przedmiotu i jak jest on dopasowany?

Wielokrotnie pisaliśmy o kosztach leczenia ortodontycznego. Różne polskie gabinety stomatologiczne w różny sposób dzielą koszty leczenia. Zdarza się, że w cenę zdjęcia aparatu wliczone jest przygotowanie i założenie niezbędnych aparatów retencyjnych. Są jednak gabinety, które dzielą koszty bardzo precyzyjnie. Po zakończeniu zdejmowania aparatu stałego zostaną pobrane wyciski i odlewy oraz ustalone ceny za przygotowanie niezbędnych elementów retencyjnych i założenie drutu. Plan leczenia w naszym przypadku pokazywał już przewidywane koszty: 400 zł za retainer górny i 250 zł do retainera dolnego.

Oba elementy okazały się dość wygodne, choć trzeba przyznać, że pierwsze doświadczenia z drutem retencyjnym nie były przyjemne. Po pierwsze, drut jest łatwo wyczuwalny od samego początku. Pojawia się kilka otarć języka i szeptów. Klej użyty do mocowania drutu jest bardzo szorstki. Z czasem (po kilku dniach) będzie to łatwiejsze. Może być też tak, że w Twoim przypadku użyto bardziej gładkiego kleju. Wiemy to, bo użyliśmy go podczas jednej z wizyt kontrolnych do przyklejenia drutu.

Na górne zęby stosuje się szyny bezbarwne. Chociaż są one wygodniejsze niż płytki, nie są idealne. Szyny mogą powodować delikatne seplenienie. Ważne jest, aby praktykować dyscyplinę. Jeśli lekarz zalecił, aby szyna była noszona jak najczęściej, nie należy jej zdejmować, z wyjątkiem posiłków i mycia zębów. Czasami może to być bardzo trudne i kuszące, by nie zdejmować szyny w nocy.

Szyna jest w rzeczywistości aparatem Clear Aligner. Muszę przyznać, że podczas noszenia stałego aparatu czułam się niekomfortowo. Jestem jednak wdzięczna, że druty i zamki nie mogły zostać usunięte z ust i że nadal działały. Clear Aligner byłby dla mnie trudniejszy niż tradycyjny stały aparat ortodontyczny. Wiem jednak, że jest to idealne rozwiązanie dla wielu osób.

 

27 grudnia 2021 Aparaty ortodontyczne