Jak wybrać dobrego ortodontę?

16 marca 2022 Stomatologia

Aparaty ortodontyczne na pewno pomogą nam w wyeliminowaniu wszelkich wad zgryzu, które to stanowią nie tylko problem samem estetycznej natury, ale także są bardzo dużym zagrożeniem dla rozwoju prawidłowego mowy, czy też kształtu twarzy. Zależnie od samego wieku pacjenta oraz konkretnego typu wady zgryzu, ortodonta może mu zaproponować przeróżne aparaty ortodontyczna. Czy w naszym kraju rozwinięta jest ortodoncja? Kraków jest dowodem, że jak najbardziej tak. Dowiemy się także w jakie sytuacji założyć aparat ortodontyczny.

Kiedy niezbędny jest aparat na zęby?

Kiedyś wstydzono się aparatów ortodontycznych. Obecnie są uważane za bardzo fajne gadżety, które warto nosi nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także estetycznych.

Kiedy jednak aparat na zęby jest w stu procentach niezbędny? Na pewno, gdy widoczne są wady zgryzu. Mowa o zgryzie głębokim, otwartym, przodozgryzie, tyłozgryzie, szparowatości zębów, czy też zatrzymanym zębie. Do tego dochodzą wszelkie przypadku powikłań w rodzinie bezpośrednio związane z wadami zgryzu.

Aparaty na zęby nosi się także w przypadku paradontozy. Bardzo często nieprawidłowy zgryz jest przyczyną dosyć niskiej odporności zębów, cieńszych końcówek oraz także ich rozchwiania. Aparat ortodontyczny okaże się także pomocny w przypadku wad wymowy. Wiadomo, że utrudniają one funkcjonowanie codzienne w życiu zawodowym oraz prywatnym. Dotyczy to także problemów bezpośrednich z estetyką twarzy.

Na aparat ortodontyczny należy się także zdecydować w przypadku bólów głowy lub też bólów żuchwy. Zgryz nieprawidłowy może być sporym powodem nieustającego bólu żuchwy oraz bólu głowy. W bardzo wielu przypadkach po wyregulowaniu wady zgryzu ból znika samoistnie. Warto rozważyć aparat na zęby także w przypadku pękających oraz kruszących się zębów, a także wypadających plomb.

W przypadku dzieci będą to problemy logopedyczne, wysunięty podbródek, cofnięty podbródek oraz seplenienie. Ważne jest także to, że wady zgryzu nieleczone u dzieci mogą być przyczyną uszkodzeń fizycznych zębów. Często także to wpływa na trudności z pojawieniem się prawidłowych i stałych zębów.

Aparat ortodontyczny

Ortodonta z polecenia - czy warto?

W naszym kraju bardzo rozwinięta jest ortodoncja. Kraków oferuje nam wiele gabinetów, w których przyjmują fachowcy z tej dziedziny. Oczywiste jest jednak to, że nie chcemy trafić do byle kogo.

Jak najbardziej, najlepszym rozwiązaniem będzie ortodonta z polecenia. W takiej sytuacji czujemy się pewniejsi oraz bezpieczniejsi. Mamy świadomość, że idziemy do fachowca sprawdzonego, a nie do kogoś, kogo nikt nie zna.

Po pierwsze - wiedza i doświadczenie

W przypadku wyboru konkretnego ortodonty, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wiedzę, skończone kursy oraz także doświadczenie.

Wiedza i kursy po części się pokrywają. Nie może być tak, że ortodonta się nie rozwija. Medycyna ogólnie rzecz biorąc jest dziedziną mocno rozwijającą się. Ortodonta nie może kończyć swojej nauki na studiach. Jest to niedopuszczalne. Musi cały czas brać udział w licznych kursach. Dzięki temu poszerza swoją wiedzę, ale także doświadczenie.

Konsultacja, pierwsze wrażenia i ceny

Gdy umówimy się na pierwszą konsultację, to wyrabiamy sobie pewnego rodzaju pierwsze wrażenie. Oceniamy nie tylko samego ortodontę, ale także jego gabinet oraz używane sprzęty. Jest to dla nas bardzo ważne. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i nie można go zrobić drugi raz.

Bardzo ważna jest także dla nas cena. Cena aparatu na zęby jest zależna bezpośrednio od jego rodzaju, a do tego cennika, który obowiązuje w danym gabinecie ortodontycznym. Koszt średni aparatu standardowego mieści się w przedziale 1500 do 1700 złotych za jeden łuk. Z koli za kryształowe lub ceramiczne zamki musimy dopłacić między 2000 a 3000 złotych. Cena jednego niewidocznego łuku to koszt ponad 6000 złotych.

Niestety do ceny samego aparatu musimy także doliczyć koszt każdej wizyty kontrolnej. Na wizyty trzeba się udawać co 4 do 5 tygodni. Średni koszt każdej wizyty to od 100 do 300 złotych. Warto przeczytać nieco więcej na temat ortodoncji na stronie https://cdcstomatologia.pl/ortodoncja.html

Nie ma co dłużej zwlekać z udaniem się do ortodonty. Im wcześniej będziemy mieli założony aparat, tym wcześniej pozbędziemy się swojej wady zgryzu. Pamiętajmy, że wizyty u ortodonty są całkowicie bezbolesne. Nie musimy się o tę kwestię w żadnym wypadku martwić. Już po pierwszej wizycie przekonamy się o tym na własnej skórze.

16 marca 2022 Stomatologia